חיפוש

אי סבילות, רגישות ואלרגיה מזון

עודכן: 4 באפר׳ 2019

אי סבילות, רגישות ואלרגיה למזון הם מצבים נפוצים למדי באוכלוסייה. התסמונות השכיחות הינן אי סבילות ללקטוז, אלרגיה לחלבון חלב הפרה ורגישות לגלוטן. עם זאת, ידועות גם רגישויות או אלרגיות למוצרי מזון רבים אחרים (כדוגמת ביצים, בוטנים, דגים, סויה, אגוזים, תירס ועוד) הבאות לידי ביטוי בתופעות כגון נזלת כרונית, אסטמה, מיגרנה וכד'.


אי סבילות ללקטוז הינה תופעה נפוצה בעיקר בגילאים צעירים, המתאפיינת בספיגה לקויה של לקטוז, שהוא סוכר החלב, עקב מחסור ברמות האנזים לקטאז האחראי על פירוקו וספיגתו מהמזון. היא עשויה לגרום להופעת תסמינים כגון כאבי בטן, בחילות, שלשולים, גזים ונפיחות בעקבות צריכת מוצרי חלב. קיימות דרגות שונות של אי סבילות ללקטוז ובהתאם לכך, ההתמודדות של כל אדם היא שונה. לרוב נדרש שינוי בדיאטה היומית ולעיתים התפריט צריך להכיל תחליפים מתאימים.  
אלרגיה לחלבון חלב הפרה היא תגובה חיסונית לאחד או יותר מחלבוני החלב, המופיעה בד"כ בשנות הינקות והילדות המוקדמות. התגובה מופיעה באופן מיידי, בד"כ תוך מס' דקות, לאחר חשיפה לחלב, ויכולה להתבטא בפריחה, בעיות נשימתיות, תופעות במערכת העיכול ועד שוק אנאפילקטי. במקרה של אלרגיה מסוג זה, יש צורך בהתערבות של דיאטן/ית לאיתור הבעיה, בניית תחליפים מתאימים ומניעת חסרים תזונתיים.


רגישות לגלוטן (מחלת הצליאק) הינה מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון תוקפת את רקמת המעי הדק בעקבות חשיפה לגלוטן, שהינו חלבון המצוי בדגנים. סימני המחלה כשמופיעה בגילאי 6-24 הם שלשולים, בטן תפוחה, רפיון שרירים, כשלון בשגשוג וכתוצאה מכך גם משקל ירוד. כאשר המחלה פורצת בגיל מאוחר יותר היא מתבטאת בכאבי בטן ובבעיות הנובעות ממחסור ברכיבי מזון החיוניים לגוף- אנמיה מחוסר ברזל, אוסטיאופורוזיס, נשירת שיער ועוד. בשנים האחרונות נראית עלייה בשכיחות המחלה עקב מס' רב יותר של אבחנות. נכון להיום, הטיפול היחיד במחלה הוא טיפול תזונתי הדורש הקפדה על דיאטה נטולת גלוטן לחלוטין, תוך ייעוץ ומעקב אצל דיאטן/ית.


אנשים הסובלים מאחת מתסמונות אלו או אחרות חשים במקרים רבים בלבול ותסכול וזקוקים להכוונה וליווי מקצועי שיסייעו להם ללמוד על המצב החדש ועל אופן ההתמודדות איתו. לתזונה יש תפקיד מכריע בטיפול ולכן חשוב כי כל אדם שאובחן כסובל מאחת מהבעיות הללו, יקבל ייעוץ תזונתי מותאם אישית.


134937.png